Sabina na bloguWeddings & Events Coordinator

Svatby podle Špačka

Publikováno 07.10.2015 v 09:15 v kategorii Deníček nevěsty, přečteno: 338x

SVATEBNÍ HOSTINA NA ZAHRADĚ Zahradní hostina je originální forma svatebního oběda, která k nám přišla z Ameriky a evropských jižních zemí, z Itálie, Francie, Řecka, Španělska, kde je jistota počasí. Musela by to být hodně nešťastná náhoda, aby tam v naplánovaný letní podvečer lilo jako z konve. To u nás je to tak padesát na padesát. Na garden dinner se tedy musíme pečlivě připravit.
Ladislav Špaček. Původním povoláním pedagog. Vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1990-1992 byl redaktorem a moderátorem Československé televize. Od roku 1992 působil téměř jedenáct let na Pražském hradě jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Účastnil se bezpočtu vrcholných společenských událostí, jako doprovod prezidenta republiky, navštívil více než 50 zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů a členů královských rodin. Napsal řadu knih o etiketě (Etiketa, Velká kniha etikety, Nová velká kniha etikety, Špaček v porcelánu, Komiksová etiketa, Starling aneb Etiketa hrou, Dědečku, vyprávěj a další). Působí jako konzultant v oboru komunikace a etikety.


Foto: Tomáš Beran
Začneme předpovědí počasí. Český hydrometeorologický ústav vydává předpovědi pro různě dlouhá období, ba i pro různé regiony, ale to by nám nemělo stačit. Zavoláme tam a zeptáme se, jaké počasí lze v konkrétní lokalitě v konkrétním čase očekávat. Bude-li vyšší pravděpodobnost, že bude hezky, než že bude pršet, optimisticky pokračujeme v přípravách. Garden party i při příležitosti svatby může být tematicky zaměřena, v mnoha zemích jsou v oblibě party na téma „hříšný tanec“, „třicátá léta“ nebo „pohádkové bytosti“, ale tak daleko jsme ještě nedospěli, proto zvolíme spíš tradiční úbor svatebčanů.

Dámy – pozor na vysoké podpatky.


Na pozvánce bychom měli upozornit zvláště dámy, že hostina se odehraje na louce, aby s tím počítaly při výběru střevíčků. Budou-li mít lodičky na vysokých podpatcích, nebudou mít ze zahradní slavnosti nic, tedy kromě zničených bot. Proto pečlivě vybereme místo, kam rozestavíme stoly a židle. Vždy zvolíme raději jeden dlouhý stůl než několik menších. Vyzkoušíme židle, zda se nebudou bořit do země, promyslíme, jakou trasou bude personál nosit pokrmy, aby to měl blízko a jídla nevychládala. I když budeme trávit odpoledne venku, mysleme i na zázemí pro hosty, ba i na dokonalé, čisté a vším potřebným vybavené toalety, místnosti pro odpočinek prarodičů, dětský koutek, počítáme-li s dětmi, zázemí pro personál, ať už to bude objednaná cateringová firma, nebo kamarádky, které přijdou na výpomoc.
Kde bude stín a kde slunce?

Nejen že dokonale posekáme trávu v okruhu sta metrů od tabule, ale celé okolí vyzdobíme květináči s květinami, vázami s kyticemi, různými přírodními okrasnými prvky, abychom využili prostředí co nejvíce. Zamyslíme se nad sluncem a stínem. Bude-li hostina vpodvečer, zvládneme ji bez slunečníků, ale bude-li v pravé poledne, zvolíme prostor pod korunami stromů. S ohledem na obtížný terén promyslíme i menu. Personál bude mít mnohem složitější práci než v restauraci, proto nekomplikujme servírování mnoha chody, donášením maličkostí, nebudeme trvat na tom, že každý chod se zanáší na talíři. K přátelské atmosféře přispívá i to, že obsluha přinese na stůl teriny s polévkou, mísy s masem a přílohami a hosté si překládají na své talíře porce samostatně. Možný je i bufetový stůl pár metrů vedle jídelního stolu, kam si hosté chodí nabírat své porce. Při svatební hostině by na stole neměl chybět ubrus. Pravověrní zastánci stolování v přírodě namítnou, že servírování na přírodní dřevo je stylovější, budiž, záleží na vkusu a představách novomanželů, kterou variantu zvolí. Bílý ubrus s barevnými doplňky (naprony, šálami, stuhami, květinami ve váze) skvěle koresponduje se slavnostním oblečením novomanželů a hostů a vyjímá se na fotografiích lépe než prostá dřevěná deska stolu.


Vlečka do plenéru nepatří


Už z tohoto jednoduchého výčtu úkolů vyplývá, že organizátory hostiny nemohou být snoubenci, mají ve svatební den jiné starosti než čisté ručníky na toaletě, ale akci by měli vzít do ruky rodiče nebo kamarádi. To tehdy, pořádáme-li dinner party na chalupě rodičů nebo přátel. Uchýlíme-li se do péče nějakého resortu nebo chateau se zahradou, jakých se dnes nabízí hodně, máme všechny problémy vyřešeny. Novomanželé se mohou před hostinou v plenéru převléknout. Pokud měla nevěsta dlouhé šaty s vlečkou a ženich žaket s cylindrem, je to dokonce nutné. Mnohé nevěsty se ovšem nechtějí připravit o pěkné fotografie z hostiny v bílém, proto raději ve svatebních šatech vydrží, pak to musí vydržet i novomanžel. Převlékneme-li se, stále ovšem zůstáváme v žánru svatební hostiny, na džíny a tričko máme čas až večer při grilování s kamarády. Nevěsta by měla svatební róbu vyměnit za elegantní letní šaty světlé barvy, ženich za světlý letní oblek a bílou košili bez kravaty. Pak mají i ostatní muži z řad hostů „povoleno“ odložit kravatu.


Zvláštní povolení: zmizet


Svatební hostina začíná příchodem hostů do prostoru garden party. Aperitiv (sekt nebo šampaňské) by se měl odehrávat někde poblíž slavnostní tabule, ale ke stolu by si nikdo zatím neměl sedat, jako první musí usednout novomanželé. Těsně před příchodem ženicha a nevěsty by hosté měli zaujmout svá místa u stolu (na stole jsou jmenovky a zasedací pořádek stanovíme podle stejných zásad jako u tabule v interiéru), ale neusednou. Výjimečně, kvůli zvláštním podmínkám garden party, si mohou vzít skleničky se sektem s sebou ke stolu, budou je vzápětí potřebovat. Až budou všichni hosté shromážděni, přichází ženich s nevěstou, zdraví se s hosty, přicházejí ke svému místu uprostřed dlouhého stolu a usedají (ženich odsune nevěstě po své pravici židli, usadí ji a teprve pak usedá on), teprve pak usedají všichni hosté (muži opět pomáhají ženám po pravici se židlemi). Obsluha nalévá těm, kteří dopili svoji číši, malé množství sektu a už vstává některý z rodičů nebo prarodičů, může to být i sourozenec nebo svědek, aby pronesli úvodní přípitek. Ten by měl být zvláště při této příležitosti krátký a veselý, měl by předznamenat uvolněnou zábavu a příjemné posezení v krásném prostředí. Při zahraničních hostinách bývá zvykem, že ženich odpoví krátkou řečí, a pokud se ženich na svůj přípitek dobře připraví, je to vítané a u nás překvapivé zpestření slavnosti. Ženich s nevěstou jsou hlavními aktéry hostiny, měli by se věnovat postupně všem hostům, obcházet stůl a konverzovat se všemi účastníky. Hostina se může protáhnout do pozdních večerních hodin, hosté se mohou bavit, jak dlouho chtějí, jen novomanželé mají zvláštní povolení zmizet kdykoliv.
Užijte si svou zahradní party Vaše

 


Tento článek vyšel v časopise Tvoje svatba.


Zdroj: http://www.tvoje-svatba.cz/svatby-podle-spacka/

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?http://www.sabinashop.cz