Sabina na bloguWeddings & Events Coordinator

Vila od Otakara Novotného se stala perlou rozlehlé zahrady s prvky anglického parku

Publikováno 15.01.2014 v 23:56 v kategorii Místa pro Vaš den, přečteno: 299x

 

Vila od Otakara Novotného se stala perlou rozlehlé zahrady s prvky anglického parku

Významný český architekt Otakar Novotný navrhl v České Skalici vilu prakticky uprostřed rozlehlé zahrady, která místy přechází v anglický park. Zahrada, kterou navrhl Josef Kumpán, je ukázkou dokonale a detailně promyšlené zahradní architektury s bazénem původně s bronzovými chrliči, altány, sochařskou výzdobou, pergolou s lavičkami a dříve i s růžovou zahradou.

Vila je patrovou podsklepenou stavbou využívající podkrovní prostory. Jednotlivá patra respektují rozčlenění budovy na tři části – hospodářskou, reprezentativní obytnou s denními místnostmi a ložnice. Na exteriéru vily, postavené v duchu racionalistické moderny, je poznat, podobně jako v interiéru, vliv západoevropské architektury.

Vila byla velkým svatebním darem

Vilu nechal postavit Ladislav Bartoň z Dobenína jako svatební dar pro svou neteř Marii, která se v roce 1924 provdala za zdejšího továrníka Jiřího Čerycha.

Slavná vila byla chloubou rozsáhlého zahradního komplexu.

FOTO: autorský tým Slavné vily Královéhradeckého kraje

Otakar Novotný, ovlivněný svou cestou po Holandsku, u vily vyzdvihl přirozenou strukturu materiálu. V tomto případě použil režnou cihelnou architekturu z bílých cementových cihel obohacenou kubistický stylem.

Chloubou interiéru je krásný zachovalý krb.

FOTO: autorský tým Slavné vily Královéhradeckého kraje

Hodně působivé je prolamování říms, štíty, nebo i plochy ve štítu. Vila patří k reprezentativním honosným sídlům z dvacátých let 20. století, společně se zahradou představuje jedinečný propojený celek.

Ve své době velmi moderní budova měla už v období své výstavby ambice stát se reprezentativním sídlem přizpůsobeným vysokým společenským nárokům.

Severní strana je hodně geometricky tvarovaná.

FOTO: autorský tým Slavné vily Královéhradeckého kraje

Rodina Čerychova ve vile bydlela do roku 1948, kdy byla stavba zkonfiskována. Padesátá léta poznamenala vilu necitlivými zásahy v interiéru i v zahradě, kvůli nimž utrpěla nenávratné ztráty.

Počátkem devadesátých let byla vrácena v restituci synům Marie Čerychové, Ladislavu a Jiřímu. Ti začali s procesem postupné obnovy vily i zahrady a v roce 2001 ji společně věnovali Nadaci rozvoje občanské společnosti. Postupný proces obnovy vily i zahrady pokračuje.

info@sabinakvak.cz

www.sabinakvak.cz

+420 777 440 553

 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?http://www.sabinashop.cz