Sabina na bloguWeddings & Events Coordinator

Zasedací pořádek

Publikováno 22.09.2015 v 23:58 v kategorii Deníček nevěsty, přečteno: 262x

Na základě seznamu pozvaných hostů jste sestavili zasedací pořádek, který se vám během příprav jistě mnohokrát změnil. Nyní však máte všechno za sebou a vkusné jmenovky spolu s jídelními lístky leží na vaší svatební tabuli. Připomeňme si ještě jednou hlavní zásady.

Hosté mohou být přiřazeni ke stolu nebo přímo k místu u stolu. Hostitelé by měli rozesadit hosty tak, aby poznali nové lidi. Dobré však je posadit hosta ke stolu s někým, s kým se zná, je ve stejném věku či má stejné zájmy. Obecně však sedí rodina dohromady, stejně jako kolegové z práce. 

Svatební stůl musí být ze všech stran pohodlně přístupný. Obvykle bývá do tvaru T nebo U. Novomanželé sedí na čestném místě uprostřed. Vedle nevěsty sedí otec ženicha, vedle ženicha matka nevěsty. Naproti nevěstě sedí její otec, naproti ženichovi jeho matka. Vpravo vedle ženichovy matky sedí oba svědkové. Čestná místa vedle novomanželů a jejich rodičů jsou kromě svědků obvykle vyhrazena prarodičům. Za další čestná místa se považují místa proti novomanželům, tam posadíme obvykle již zmiňované prarodiče.Následují příbuzní, přátelé a známí. Při rozsazování svatebních hostů dbejte na to, aby seděli střídavě ženy a muži. Manželské páry by měly pokud možno sedět odděleně, aby se mezi hosty lépe rozvinula neformální konverzace.


Před hostinou se sluší připít novomanželům, ale přípitek má být krátký a srdečný. Pokud pořádáte hostinu formou koktejlu, pak problém, kdo kde bude sedět, nemusíte v podstatě řešit. Každý si místo vybere podle svého, navíc je budou hosté často měnit, což podobně jako při recepci usnadní jejich seznamování.


Patřilo kdysi ke společenskému tónu pořádat výstavu svatebních darů, ale to už společenská pravidla nedoporučují. I od dalšího, kdysi doporučovaného svatebního zvyku číst svatební blahopřání, upustíme. Jednak je to nudné, blahopřání se často opakují a novomanželé mají právo přečíst si je v soukromí. (V žádném případě ale nezapomeneme za ně poděkovat, to lze učinit na tištěných kartičkách).


Co ještě dodat k tomu, aby byla svatba společensky dokonalá?


Pánové si nebudou sundávat saka, i kdyby jim bylo sebevětší horko, dámy zouvat tlačící střevíce. Novomanželé, budou-li chtít dříve odejít, učiní tak nenápadně, protože z okázalého loučení by se mohl stát povel k rozchodu. Nikdo z hostů také nezavdá příčinu ke sporu či hádavému střetu. Pánové by měli ohleduplně začít konverzaci s dámou, která stojí osamoceně. A dámy si naopak nebudou domýšlet, že „svatební“ partner je povinen i po slavnosti vyhledávat její společnost.

Zasedací pořádek hostů si hostitel většinou sestavuje sám, neboť zná své hosty.


Dodržují se však určité zásady :

 • čelo tabule je vždy proti vchodu do místnosti a je to místo novomanželů
 • čestní hosté sedí naproti nebo vedle hostitele
 • významnější místo je vždy po pravici hostitele
 • u tabule sedí střídavě ženy a muži, žena by neměla sedět na okraji tabule
 • manželé nesedí vedle sebe, výjimkou jsou novomanželé
 • vedle cizince sedí tlumočník
 • mládež sedí pohromadě na vzdálenějším konci tabule
 • malé děti posazujeme do blízkosti rodičů, prarodičů
 • místa u tabule bývají vyznačena kartičkou se jménem hosta, pro dokonalý přehled o umístění hostů bývá sestaven
 • plánek, který je vyvěšen před vchodem do místnosti. Seznam hostů bývá abecední.


Dominantou svatební tabule před novomanželi jsou buď symboly snubních prstenů, věnečků, svatební dort, cukroví, kytice apod.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?http://www.sabinashop.cz